TSE Belgesi Nedir? TSE Belgesi Faydaları

Türk Standartları Enstitüsü olarak açılımı olan TSE tarafından verilen, firmaların söz konusu kendi ürünlerinin Türk standartlarına uygunluğunun gösterildiği belgeye TSE belgesi denir.  TSE markası kullanılacak malların ticari markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü belirten ibarelerin geçerlilik süresi bir yıldır. TSE belgesi, bizim Ülkemizde üretilen ürünler için belirlenen kriterler tarafından ve uygunluk standartlarının karşılandığını gösterildiği bir belgedir. TSE Belgesi, mevzubahsi geçen ürün hakkında tetkikler yapıp kontrol ederek o ürünün uygunluğunu denetlemektedir.  Firmalar tarafından kendi ürünlerinin ya da hizmetleri için TSE belgesinin alınması firmaların kendi kalite sistemlerinin var olduğunu ve denetlendiğini gösterir. TSE Belgesinin Faydaları oldukça fazla olmakla birlikte ayrıca firmanın kalitesini de yükseltir.

TSE Belgesi Neden Gereklidir?

TSE Belgesi tüketicinin gözünde, üreticinin ürettiği ürünlere karşı güven oluşturmaktadır. Ayrıca üretilen ürüne güven oluşmasının sonucunda daha fazla talep, daha kolay tüketim ve pazarda da markalaşmaya yol açar. Markalaşmanın uluslararası ya da yerel pazarda hızla yayılması, ayrıca pazara ulaşımda da kolaylık sağlar. TSE Belgesi için TSE belgesi danışmanlığı veren firmalardan hizmet ve destek alınmalıdır. Üretilen Ürünün üzerinde TS yazısının yanındaki sayı o üretilen ürünün uygun ve standart şartlarda üretildiğinin denetlendiğini ve uygunluğunun olduğunu gösterir. TSE Belgesi Faydaları arasında firmanın kalitesini yükselttiğini gösteren birçok fayda bulunur. Bu faydalar firmanın kalitesini yükseltir ve bunun yanında firmanın prestijine olumlu etki sağlayarak arttırdığı bilinir.

TSE Belgesinin Faydaları

• Müşterilerin ürüne olan güvenirliliği artar.
• Kamu ve özel sektör ihalelerinde avantaj sağlayarak güven ortamı oluşturur. Ayrıca öncelik sağlanmasına da sebep olur.
• Maliyetlerde düşüş, ticari anlamda ise artış sağlar.
• Uluslararası ve yerel pazarda daha hızlı bir yükselme sağlar.
• Ayrıca bir ürün üzerinde TSE’ye ait kalite kontrol simgesi ve numarası bulunuyorsa bu, o üretici firmanın tüm standartları ve gereklilikleri yerine getirerek bu TSE Belgesini almayı hak etmiş bir firma olduğunu gösterir.
• Firmanın düzenli, kalite sistemi olan, kendini içerden ve dışardan denetleyen bir firma olduğunu göstererek dışardan denetlenmeler sırasında güven ortamı oluşturur.

Daha Fazla Bilgi: TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi Nedir?


 

İlgili Yazılar

Nisan 8, 2020

CE Teknik Dosya