İş Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri

İş Güvenliği Hizmetleri Danışmanlığı

İşverenler iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülükler 6331 saylı kanun ve yönetmeliklerde açıkça tanımlanmıştır. Bu yönetmelikler iş yerinde bulunana çalışma ortamlarını ve çalışırken uygulanacak olan prosedürleri analiz edecek iş güvenliği uzmanlarını şekillendir. Bu uzmanlar yaptıkları analizler sonrasında iş yerindeki iş güvenliği için gerekli olan düzenlemeleri gerçekleştirirler.
İş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olan firmalar şu şekilde sıralanmıştır. Eğer şirketiniz az tehlikeli sınıfta olup 50 ve daha fazla çalışanınız var ise iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundasınız. Tehlikeli ve çek tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yeri sahibiyseniz 1 kişi bile çalıştırıyor olsanız iş ve işçi güvenliği uzmanı bulundurmak zorundasınız. Bu hizmeti dışarından OSGB firmalarından alabileceğiniz gibi kendi iş güvenliği uzmanınızı da istihdam edebilirsiniz. Az tehlikeli iş yerlerine örnek vermek gerekirse muhasebeciler, avukatlar, gümrükçüler, lokantacılar, mağazacılık hizmetleri veren firmalar gibi yaptıkları işin tehlikesi ve riskleri diğer işlere nazaran daha düşük olan iş yerleri diyebiliriz. İş yerinizin tehlike skalasına göre iş güvenliği uzmanları da 3 sınıfta bulunmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmak Yeterlimidir?

50 kişiden fazla çalışanı olan işverenler ve kamu kurumları çalışanlarına sağlık kontrolleri, iş güvenliği eğitimleri, acil durum tatbikatları ve bunlarla ilgili tüm eğitim dokümanlarını yaptırmak zorundadırlar.  İş sağlığı ve iş güvenliği hizmetini özel sektörden alacaksanız Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinden yardım alabilirsiniz. 3 sınıfta yer alan iş güvenliği uzmanları sizin iş yerinizdeki risklerinize göre değişiklik göstermektedir. C sınıfı uzmanlar sadece az tehlikeli iş yerlerinde hizmet verebilirler. B sınıfına sahip olan uzmanlar az tehlikeli iş yerlerinde çalışabilirler. A sınıfı uzmanlar ise tehlikeli bulunan iş yerlerinde çalışabilirler.

İş Güvenliği Hizmeti Almak Zorunlu mudur?

Yukarıda belirtilen şartlar iş yerinize uyuyorsa iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu zorunluluğa uymayan şirketler çok yüksek para cezalarına çarptırılmaktadır. Çalışanların bu hakları yasalar ile koruma altına alınmıştır.

OSGB Hizmetini Nasıl Alabilirim?

Firmaların iş yerlerinde çalıştırdıkları muhasebecileri olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği hizmeti için de OSGB danışmanları bulunacaktır. Bu danışmanlık hizmetini alacakları OSGB firmalarına Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar