ISO 22301 İş Sürekliliği

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Danışmanlığı

ISO 22301, İş sürekliliğinin oluşturulması, uygulanması, izlenmesi, gözden geçirilmesi, sürekliliğinin sağlanması ve iyileştirilmesi standardıdır. Firmaların iş sürekliliklerini sağlamak firmanın geleceğini sağlamakla eş değerdir. Bunu şu şekilde açıklamak faydalı olacaktır. Firmaların bir sebepten verdiği hizmette kesinti olmasından sonra firmanın müşterilerini ve çalışanlarını mağdur etmeden hizmetlerine devam edebilme kabiliyeti sağlayan sisteme verilen yönetmeliklerin bütünü ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sisteminde toplanmıştır. ISO 22301 uluslararası bir standart olup ülkemizde uygulanan BS 25999 standardının geliştirilmiş uluslararası bir versiyonudur. Bu sayede firmalar iş planları oluşturarak karşılaşacakları aksiliklerin simülasyonlarını yapıp aksilikler oluştuktan sonra alacakları pozisyonları belirleme yeteneklerine sahip olurlar.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Kimler İçin Gereklidir?

Büyük operasyon gerektiren iş yerlerinin yanı sıra iş sürekliliğini önemseyen tüm firmalar için gerekli bir sertifika olan ISO 22301 i tüm firmalar gerekli şartları sağladıkları takdirde sahip olabilirler. İşini önemseyen, müşterilerine ve yaptıkları işe saygı duyup devamlı gelişim sürecinde olan tüm firmaların alması gereken bir belgedir. Bu standartları yerine getirdiğiniz takdirde çalışanlarınız ve müşterilerinize firmanızın tüm olasılıklara karşı bir planı olduğu, işinizi ciddiyetle ele aldığınızı ve verdiğiniz hizmetlere değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Güven kolay kazanılan bir olgu olmamakla birlikte ISO 22301 belgesi ile güven olayında büyük bir adım atmış olursunuz.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Almak Zorunluluk mudur?

ISO 22301 zorunlu bir belge değildir. Alınması işyeriniz için faydalı olan bir belgedir. Firmanızın tüm olasılıklara karşı olan duruşunu belirler. Tüm olaylara karşı bir planınız olur ön görülmemiş kayıplar yaşamazsınız. Bu sayede zaman, para ve müşteri kaybı da yaşamazsınız.

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22301 Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemi belgesi bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu kuruluşlara yapacağınız başvurular sonrasında denetçiler tarafından verilecek önergelere göre yapacaklarınız sonrası belgeye sahip olabilirsiniz. Bu yönergeleri belgelemek ve istendiği takdirde denetçilere sunmak gereklidir. Yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurmadan önce konu ile ilgili danışmanlık yapan bir firmadan alacağınız hizmet ile belgeyi almanız daha kolaylaşacaktır.

İlgili Yazılar